Jahon kimyo sanoati xabarlari: Isteʼmol chiqindilardan qayta ishlangan (PCR) plastik qadoqlarning jahon bozori 2024-yilda 19,35 milliard dollarni tashkil etdi. 2025-yilda bozor 21,28 milliard dollarga baholanmoqda va 2034-yilga kelib yiliga oʻrtacha 10,4% oʻsgan holda 51,84 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Jahon kimyo sanoati xabarlari: Estoniyadagi Tartu universiteti olimlari oʻrgimchaklarning toʻr toʻqish qobiliyatidan ilhomlanib, uni robotlarga oʻtkazishdi. Ularning gʻoyasi mashinalarga muayyan vazifalarni hal qilish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri ish paytida polimer tolalaridan turli tutqichlar va vaqtinchalik harakat yoʻllarini yaratishga imkon berdi.
Koreya Xalqaro Hamkorlik Agentligi (KOICA) va “O‘zkimyosanoat” AJ magistratura (1 ta o‘rin) va doktorantura (PhD, 3 ta o‘rin) yo‘nalishlarida barcha xarajatlar qoplangan holda Janubiy Koreyaning yetakchi universitetida tahsil olish uchun tanlov e’lon qiladi!
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 6-martdagi F-18-sonli farmoyishida belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan “Oʻzkimyosanoat” AJ rahbariyati va masʼullaridan iborat ishchi guruhi tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Xabar berib borayotganimizdek, “Oʻzkimyosanoat” AJ ishchi guruhi tomonidan joylarda aholi muammolarini oʻrganish ishlari davom etmoqda.